Următoarele mecanisme se activează postprandial:
secreția de glucagon și cea de insulină, care sunt crescute
eliberarea de hormoni, cu scăderea fracției insulină/glucagon
lipogeneza, care este stimulată
procesul de glicogenogeneză în ficat, care este stimulat
anabolismul proteic, care este stimulat
Mă puteți ajuta cu sfaturi sa nu mai greșesc in asa fel grilele? Am undeva la 7/10 grile greșite in felul acesta, cate un raspuns corect ratat..