alexandra_donutiu Despre potențialul de acțiune în neuron sunt adevărate următoarele afirmații: în timpul desfășurării sale, membrana neuronală este polarizată cuprinde depolarizarea cu durata de o miime de secundă toate etapele sale se realizează cu consum de energie apare în urma acțiunii unui stimul se datorează doar intervenției pompei de sodiu-potasiu La A se refera ca e polarizata dar invers cum e in repaus? La B, nu intreg ciclu depolarizare repolarizare e atat?
schneeball_08 La B e ok cum au gandit-o ei, ca depolarizarea e vitala ca sa iti apara PA-ul. Iar la A habar n-am ce au avut in cap, ca e gresita cel mai probabil....